این بار به جای سبزه، دل‌هامان را در خانه‌های خود به هم گره بزنیم

در خانه ماندن امسال احترام دیگری به طبیعت است
1399/1/12
591104

ایران کهن از جمله کشورهایی است که تاریخ و وقایع مختلف تاثیر زیادی بر فرهنگ و پیشینه آن گذاشته و آداب و رسوم بیشماری را در دل خود به همراه دارد.
از جمله این آداب و رسوم «سیزده بدر» است که در سیزدهم فروردین ماه هرسال با عنوان «روز طبیعت» شناخته شده و از دیرباز جزو جشن های نوروزی ایرانیان محسوب می‌شد.
دلایل و موضوعات مختلفی برای نامگذاری و گرامیداشت این روز عنوان شده اما آنچه مرسوم است این است که در روز طبیعت باید از خانه خارج شویم و با دوستان یا خانواده به دامان طبیعت رفته و گوشه‌ای را برای اتراق انتخاب کنیم و تمام روزمان را در طبیعت سپری کنیم؛ اما در حال حاضر که نه تنها کشور بلکه جهان درگیر موضوعی بنام «کرونا» و «قرنطینه» شده، وظیفه همه ما این است که به نوع دیگری به طبیعت احترام گذاشته و با «در خانه ماندن» سعی بر آن کنیم که هر چه زودتر از این شرایط بیرون آمده و همگی در کنار هم «کرونارا شکست داده» و میهمان طبیعت شویم .

اگر کمی بیندیشیم به این نکته خواهیم رسید که بیرون رفتن و میهمان طبیعت شدن در اوج استرس از مبتلا شدن یا بیماری دیگران و قرنطینه بودن جمع کثیری از هموطنان و مشغله بسیار کادر پزشکی و سلامت، ارزشی نخواهد داشت.

امید که با جدیت تمام و همکاری در حفظ حریم قرنطینه یک روز دیگر را نیز در خانه‌های خود بمانیم و سیزده بدر را به زنجیره ابتلای دیگران به این ویروس شوم تبدیل نکنیم.

بهار سرآغاز است و روز خاصی ندارد پس با پیروزی بر این شرایط است که همگی دوشادوش هم می‌توانیم از بهاری نو استقبال کرده و شمیم نابش را استشمام کنیم و روزهای طبیعت را با همدلی بسازیم و عشق بیافرینیم.

زهرا مرادوند
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان
www.badesaba.ir