اعتياد سفيد جديدترين سبک اعتياد؛ همچنان خانمان سوز است!

روز جهاني مبارزه با مواد مخدر
1398/4/5
548585

هر سال ابتداي تابستان يعني دقيقا 26 ژوئن مصادف با پنجم تير، روز جهاني مبارزه با مواد مخدر نامگذاري شده است. روزهاي ابتداي تابستان که همه به فکر تفريح، مسافرت و البته اين روزها امرار و معاش و گذراندن روزگار هستند، اين روز هم مشابه هزاران مناسبت ديگر تقويم مي‌آيد و مي‌رود.
اما به راستي چرا اين روز را به نام مبارزه با مواد مخدر انتخاب کرده‌اند. راستش دليل خاصي که فکر کنيد داستاني پشت آن بوده در کار نيست. 

در 26 ژوئن 1987 سندي با عنوان C.M.O با شرکت چند کشور در وين به تصويب رسيد. بنا بر مفاد اين سند، قرار بر اين شد که کشورهاي شرکت کننده، با عزم سياسي بر ضد معضل مواد مخدر و اعتياد حرکت کنند. اما آنچه که امروز مي‌بينيم چيست؟! بالا رفتن روزبه روز آمار اعتياد، اعتياد به روان گردان‌ها در مدارس و مصرف آن در مهماني‌ها که شايد تا چند سال قبل تصورش را هم نمي‌کرديم. [1]

جالب است بدانيد که در کنفرانسي که سال 87 ميلادي برگزار شد قرار بر اين بود که بيش از 35 مورد اقدام عملي همچون ارزيابي ميزان مصرف، پيشگيري از طريق آموزش، حضور و نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ريشه ‌کني مزارع غيرمجاز خشخاش، نابودي شبکه‌‌هاي عمده قاچاق مواد مخدر، همکاري‌هاي حقوقي کشورها و غيره انجام گيرد. 
بدون شک نمي‌توان گفت که به اين وظايف جامه عمل پوشانده نشده، اما هر چه که بوده آمار رسمي اعتياد ايرانيان در سال 92 شمسي نشان مي‌دهد که حداقل ?? ميليون نفر از 75.1 ميليون نفر از مردم ايران (13 درصد) درگير مواد مخدر هستند. [2]

اين آمار در حالي ثبت و منتشر شده است که مصرف روانگردان‌هايي مانند علف، گل و... تا حد و اندازه اين روزها در سطح عمومي شهرها قابل رويت نبود. اکنون ديگر نيازي به مزارع بزرگ خشخاش نيست زيرا مواد مخدر مدرن در بالکن خانه‌ي افراد نيز پرورش مي‌يابند و نتيجه آن چيزي مي‌شود که امروز مي‌بينيم. 
اعداد و ارقام ارائه شده مسلما پس از 6 سال اکنون نمي‌تواند دقيق باشد، پژوهشگران مختلف هم هر يک در مقالات آمارهاي متنوعي را ارائه مي‌دهند که البته همه‌ي آن‌ها خبر از آن ميدهد که آمار افراد درگير مواد مخدر از 5 سال قبل حداقل حدود دوبرابر شده است. 

در ادامه شما را با يکي ديگر از معضلات اعتياد آشنا مي کنيم: «اعتياد سفيد»
اعتياد سفيد در واقع به آن دسته از بيماران اشاره دارد که خود، به هيچ عنوان باور ندارند که معتاد هستند. اين گونه افراد را اکنون به راحتي مي‌توان ميان افراد عادي و زندگي روزمره‌ي هر کدام از ما شناسايي کرد.[3]
ظاهر آن‌ها هيچ تفاوتي با افراد سالم ندارد. ديگر کمتر به معتادان در حال دست و پا زدن در خيابان و به اصطلاح معتادان "در جوب افتاده" برمي خوريم. افراد معتاد امروزي ديگر داراي شغل هستند و يا تحصيل مي‌کنند. اين گونه افراد موادي را مصرف مي‌کنند که به خيال خود اعتياد بدني ندارد. راست هم مي‌گويند اين اعتياد شايد خوني و بدني نباشد اما مي‌تواند به اندازه‌ي مواد‌هاي سنتي و قديمي و حتي بيشتر از آن‌ها اعتياد رواني و روحي داشته باشد که البته هم دارد. معتادان در گذشته سري به تو داشتند و در نهايت از اوضاع خود ناراضي بودند اما معتادان امروز بسيار هم مفتخر هستند و خود را افراد خلاقي مي‌دانند! 

جالب است بدانيد که کشور ما بر طبق آمار جهاني توانسته جايگاه خوبي را به لحاظ مقابله با مواد مخدر بدست بياورد. اين آمار نشان مي دهد که مرزهاي ايران به لحاظ مبارزه با قاچاق توانسته اند به شکلي قابل تامل و موثر عمل کنند. اما همانطور که مي دانيم تا کنون هيچ کشوري نتوانسته ورود و همچنين مصرف مواد مخدر را به صفر برساند. 
حال بهتر است به جاي آن که تنها از عملکرد مسئولين ناراضي باشيم و تمام مسئوليت ها را به دوش نهادها واگذار کنيم، فارغ از آن چه در جهت مبارزه با مواد مخدر و اعتياد صورت مي گيرد، هر کدام از ما به مثابه يک نيرو براي مبارزه با مواد مخدر و پيشگيري از اعتياد خود و نزديکانمان عمل کنيم.

به خاطر داشته باشيم که افراد درگير اعتياد بيشتر از هر چيز نياز به درمان روحي و رواني دارند. آنها را تنها نگذاريم.

تیم تحریریه نت نوشت 
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان

[1] سایت بیتوته
 https://www.beytoote.com/art/decorum/international3-day2-against.html

[2] ویکی پدیا
 fa.wikipedia.org/wiki/اعتياد_در_ايران

[3] خبرگزاری ایرنا
 www.irna.ir/news/83314972/بالا-رفتن-آمار-اعتياد-سفيد-در-جامعه