ميوه‌هاي تابستاني و نظر امام رضا (ع)

خوردن ميوه و فوايد آن
1398/4/24
1119726

قسم به انجير و زيتون.

پس بايد انسان به غذاى خود بنگرد. ما آب را آن گونه كه بايد، (از آسمان) فرو ريختيم. سپس زمين را به خوبى شكافتيم. و در آن، دانه رويانديم. و نيز انگور و سبزيجات، زيتون و نخل خرما، باغ‌هاى پردرخت و ميوه و چراگاه، براى برخوردارى شما و چهارپايان‌تان فراهم کرديم.(سوره عبس آيات 24 تا 31)

در قرآن، احاديث و روايت، بارها روي خوردن ميوه و فوايد آن تاکيد شده است. علاوه بر اين مستندات زيادي درباره مضرات خوراکي‌ها و آداب غذاخوردن نيز وجود دارد که مطالعه آنها خالي از لطف نخواهد بود.
اما کم‌کم به فصل تابستان و از راه رسيدن ميوه‌هاي رنگارنگ و خوش‌طعم اين فصل نزديک مي‌شويم. شايد جالب باشد بدانيد امام رضا (ع) چه نظري درباره اين ميوه‌ها دارند.
رساله ذهبيه يا طب الرضا کتابي بي‌نظير با موضوعات سلامت و پزشکي از امام رضا (ع) است که بسيار خلاصه و کاربردي به مهمترين اصول بهداشتي، سلامتي، فيزيولوژي و... پرداخته است که در هر دوراني بيان آن کاملا قابل درک و فهم است.
علي ابن موسي الرضا (ع) «رساله ذهبيه» را زماني نوشته‌اند که مامون از مرو به بلخ رفته بوده است و بعد از اينکه مامون رساله ذهبيه را در باب موضوعات سلامتي، علم اغذيه، بهداشت، شناخت بيماري‌ها و خواص خوراکي‌ها مي‌بيند، دستور مي‌دهد آن را با آب طلا بنويسند. اين کتاب از نظر سنديت کاملا موثق بوده و چون امام (ع) خودشان آن را نگاشته‌اند از هرگونه اشتباه علمي مبرا است.
حتما شما هم عاشق ميوه‌هاي رنگارنگ تابستان و طعم جذاب آنها هستيد و لحظه‌شماري مي‌کنيد زودتر هر کدام از آنها وارد بازار شود و دلي از عزا در بياوريد. امروز مي‌خواهيم ببينيم امام رضا (ع) درباره بعضي از ميوه‌هاي تابستاني چه نظري دارند؟

آلو
يکي از خوشمزه‌ترين و پرطرفدارترين ميوه‌هاي تابستان آلو است که هم طلايي و هم سياه و قرمز آن طرفداران زيادي دارد. در رساله ذهبيه امام رضا (ع) آورده‌اند که آلوي تازه در فصل تابستان که دماي بدن بالاست، حرارت را خاموش کرده و صفرا را تسکين مي‌دهد. آلوي خشک هم فوايد خودش را دارد و باعث کاهش دردهاي شديد مي‌شود.

انجير
در خواص اعجاب‌آور انجير همان اندازه بس که خداوند در قرآن کريم به انجير و زيتون قسم خورده است. امام رضا (ع) انجير را شبيه‌ترين چيز به ميوه‌ها و گياهان بهشتي مي‌داند و محمد بن عرفه نقل مي‌کند امام انجير را براي قولنج خيلي توصيه کرده‌اند.
انجير از بين برنده بوي بد دهان، محکم‌کننده استخوان‌ها، افزايش‌دهنده رويش مو و از بين‌برنده دردهاست.

خربزه
مگر مي‌شود به مشهد و سرزمين امام رضا (ع) برويم و خربزه مشهدي نخوريم. جالب است بدانيد امام (ع) خربزه را زيور زميني ناميده و آن را لذيذ و گوارا توصيف کرده است. اما يادتان باشد خربزه را به هيچ عنوان ناشتا نخوريد که باعث فلج شدن مي‌شود و خوردن خربزه با عسل مي‌تواند به مرگ شما منجر شود.

خيار
خيار در واقع از صيفي‌جاتي است که به دليل طبع خنکش، مصرف آن در تابستان افزايش پيدا مي‌کند. امام رضا (ع) آب خيار يا خيار پخته شده را بهترين درمان زردي (يرقان) مي‌داند و مي‌فرمايند خيار تب‌هاي صفراوي را از بين برده و کليه‌ها را به کار مي‌اندازد.

سيب
فرقي نمي‌کند سيب زرد و شيرين، قرمز و آبدار، سبز و ترش يا حتي سيب گلاب باشد، مهم اين است که طرفداران زيادي دارد و کم‌کم به زمان رسيدن سيب گلاب نزديک مي‌شويم، امام رضا (ع) سيب را کامل‌ترين ميوه مي‌دانند و آن را از بين‌برنده بيماري‌ها و دردهاي مختلف معرفي مي‌کنند.
امام رضا (ع) در کتاب رساله ذهبيه يا طب الرضا در مورد آداب غذا خوردن در فصل تابستان نيز نکات جذابي را بيان کرده‌اند که مطالعه اين کتاب را به شما توصيه مي‌کنيم.

حامي غفاري
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان

[1] رساله ذهبيه (طب الرضا) صفحات 9، 10، 14و 16