قربانگاه نفس و تجلی شرافت بندگی

عید قربان
1398/5/20
807523

هنگام امتحان که بشود خیلی ها پا پس می کشند و تردیدهای فراوان در اعماق وجودشان رخنه می کند که شاید عقیده ای که داشته اند هم آنچنان بنیان محکمی نداشته است، شاید هم به دنبال بهانه ای هستند که راه فراری باشد از آنکه در بوته ی آزمایش عیارشان سنجیده شود.

قربانی کردن فرزندی که در کهنسالی پس از سالها انتظار نصیبت شده است امتحانی است بس دشوار و آوردگاهی که عیار بندگی ات با آن سنجیده می شود. مسلخی که باید از هر کس و هر چه که دوست داری دل بکنی و نشان دهی که آداب بندگی را خوب میدانی.

قربانی ابراهیم خلیل الله فرزندی بود که به آن دلبستگی داشت و خدا میخواست او را بیازماید به دل بستگی اش. تنها اوست که میداند در لحظه ابتلاء آیا ما هم می توانیم از دلبستگی هایمان دل بکنیم و در راه طاعت پروردگار و ایمان راسخ به او قربانی کنیم؟
آری اینگونه توحید و خداپرستی بندگان مورد آزمایش قرار می گیرد تا غربالی باشد میان آنانکه ادعای پیروی و اطاعت از دستورات الهی را دارند.

آیا مردم گمان کرده اند، همین که بگویند: ایمان آوردیم، رها می شوند و آنان (به وسیله جان، مال، اولاد و حوادث) مورد آزمایش قرار نمی گیرند؟ (سوره عنکبوت آیه 2)

عید قربان یا عید الاضحی از اعیاد بزرگ اسلامی در دهم ذی الحجه در حقیقت قربانگاه نفس و مجالی برای رسیدن به شرافت بندگی است همانگونه که دو پیامبر خدا امر الهی را اطاعت کرده و در مسلخ گاه بندگی بار دیگر راه را به مومنان حقیقی نشان دادند و از این بابت است که خداوند آن را سنتی قرار داده است که هر ساله تلنگری باشد بر عیار دلدادگی بندگان مخلص و حقیقی.
و او را به ذبحى بزرگ بازخریدیم (سوره صافات آیه 107)

دعای ندبه 

عبادت در شب و روز عید قربان بسیار سفارش شده است و احیا شب عید قربان فضیلت بسیار دارد. غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین علیه السلام[1] و خواندن دعای ندبه[2] از مستحبات این روز است. روزه عید قربان همانند عید فطر حرام است.[3]
زائران خانه خدا در این روز پس از رمی جمره (پرتاب هفت سنگ به جمره عقبی که نماد شیطان است) در سرزمین منا قربانی می کنند[4] تا تجلیلی باشد بر اطاعت ابراهیم از خدا و تاسی به او در عبادت و اطاعت محض از پروردگار.

قربانى کردن، نماد انفاق است؛ انفاق برترین‏ها و بهترین‏ها؛ همانهایی که عاشقانه دوستشان دارید و به آنها دلبستگی دارید.

هرگز به نيكوكارى نخواهيد رسيد تا از آنچه دوست داريد انفاق كنيد (سوره آل عمران آیه 92)
و از هر چه انفاق كنيد قطعا خدا بدان داناست.

خداوندا بدرستی که امروز، روز مبارکی است.
أللّهُمَّ هذا یومٌ مُبارَک (دعای چهل و هشتم صحیفه سجادیه)

مبارک باشد بر شما قربانی کردن دلبستگی هایتان در راه تقرب به نزد او که هم آغاز است و هم پایان

مهدی احمدوند
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان
www.badesaba.ir

[1] قمی، عباس، مفاتیح الجنان، ذیل زیارت امام حسین (ع).
[2] قمی، مفاتیح الجنان، ذیل دعای ندبه.
[3] نجفی، جواهر الکلام، دار احیاء التراث العربی، ج۱۶، ص۳۲۴.
[4] عطائی اصفهانی،اسرار حج، مهر استوار، ص۱۲۶-۱۲۳.