1395/12/30 1,310,277

فرارسیدن بهار 1396 بر تمام ایرانیان مبارک باد

ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی

ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی

یا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الاَبْصار
یا مُدِّبر اللیل و النهار
یا مُحِّول الحول و الاَحوال
حَوِّلْ حالَنا اِلی اَحْسَن الحال

سال نومی شود. زمین نفسی دوباره می کشد. برگ ها به رنگ در می آیند و گل ها لبخند می زند و پرنده های خسته بر می گردند. اینک 365 روز، فرصت شکوه مند را پشت سر نهاده ایم، و روزهایی که هرکدام می توانند یک قرن شکفتن و بالیدن همراه داشته باشند، پیش روی ماست. اینک سالی نو، با روزهایی سبز، با لحظه هایی که می توانند پیک بهارانی بزرگ، فرداهایی شورانگیز و آینده هایی آینه رنگ باشند، پیش روی ماست. پس فرصت ها را غنیمت شماریم و در این رستاخیز طبیعت، نقش بندهای قشنگ نقاش آفرینش را با تأملی ژرف بنگریم و در زایش بی امان زمین و دگرگونی مقتدرانه زمان، دگرگونی درونی خویش را از خالق نوروز آرزو کنیم و با خدای مهربان طرح دوستی بریزیم که همواره گفته اند سالی که نکوست از بهارش پیداست. پس اوّلین روز سال، با خودمان آشتی کنیم و با خدا طرح دوستی استوارتر بریزیم و با دیگران نیکوتر شویم.

تقاضای سبز شدن: نوروز، حکایت نو شدن و نوخاستن است، حکایت بهار، حکایتِ سر زدن حیات پس از مرگ زمستانی و حکایتِ سبز سرسبز شدن و سبز ماندننوروز، برهان رستاخیز است و مجالی برای بازگشت و رجعت به اصل شکفتن و سبز برخاستن؛ نوروز، تقاضای سبز شدن است که: «یا محول الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.» 

آبشار مهر:  نوروز، فرصت آشتی انسان هاست با طبیعت، پس از چشیدن سوز زمستان؛ روزی است که ما در آن زبان به هم دلی می گشاییم؛ فرصت زُدودن کینه ها از سینه هاست؛ زمان تابش آفتاب مهربانی بر سرزمین قلب های مردمان است؛ هنگام تداعی پاکی و طهارت در ذهن زمین و زمان است؛ و آبشار مهری است که باید در جانمان سرازیر شود و در دستمال جاری.

روز بزرگ امید: آغاز سال، همیشه با امیدها و آرزوهای فراوان همراه بوده و لحظه وا نهادن غم ها و رنج هاست؛ بنابراین، شروع سال نو و آمدن بهار و تحولی که در طبیعت ایجاد می شود، انسان را به آینده ای دگرگون، دل بسته می سازد که سرشار از امید به زندگی است و از این روست که آن را نوروز، روز نیک بختی و روز بزرگ امید نامیده اند.

احسان و نیکوکاری: از سنت های نیکوی سال نو، احسان به مردمان و دستگیری از نیازمندان است. این امر، در میان آموزه های دینی، جایگاه ویژه ای به خود داده است. در قرآن کریم آمده است: احسان و خوبی کنید که خداوند محسنان و نیکوکاران را دوست دارد. ودر آیه ای دیگر آمده: ما به محسنان و مردمان نیکوکار پاداشی افزون خواهیم داد.

صله رحم: از آداب نوروز، صله رحم و دیدار خویشاوندان و نزدیکان است، این سنت اسلامی که در مراسم نوروز جلوه خاصی یافته، ارتباط عاطفی با خویشاوندان نزدیک، کار مؤمنان است .مؤمنان واقعی، از بهترین اموال و دوست داشتنی ترین دارایی شان برای ارحام فقیر و مستمند خود، انفاق و احسان می کنند.

از خدای بزرگ می خواهیم :
دل مردمان این سرزمین را چنان در جویبار زلال رحمتت شستشو ده
که هر کجا تردیدی هست ایمان
هر کجا زخمی هست مرهم
هر کجا نومیدی هست امید
و هر کجا نفرتی هست عشق جای آنرا فرا گیرد


فرا رسیدن فصل شادی بخش و نشاط آور بهاران و حیات دوباره ی زمین که نشانه ای از قدرت و رحمت الهی است را به حضور محبت ظهور شما و خانواده ی محترمتان تبریک و تهنیت عرض می نماییم.

نوروزتان پیروز
موج همراه
بهار 1396

آخرین اطلاعیه‌ها
«رمضان»، کلید خلوتگاه معبود و بنده است
«رمضان»، کلید خلوتگاه معبود و بنده است

فرصت استجابت دعا برای رهایی از کرونا

ادامه اطلاعیه
«روز طبیعت»، فرصتی برای پوشاندن لباس عافیت به دامان زمین
«روز طبیعت»، فرصتی برای پوشاندن لباس عافیت به دامان زمین

سیزده بدر امسال، در خانه‌ماندن هم شیرین است

ادامه اطلاعیه
25 فروردین، روز بزرگداشت «عطار نیشابوری» گرامی‌باد
25 فروردین، روز بزرگداشت «عطار نیشابوری» گرامی‌باد

شاعری از دیار خراسان و اهل سیر و سلوک و عرفان

ادامه اطلاعیه
اطلاعیه‌های پیشنهادی
نوروز مبارک
نوروز مبارک

مبارک بادت این سال و همه سال

ادامه اطلاعیه
به نام او که از خشکیده‌ها، جوانه می‌رویاند...
به نام او که از خشکیده‌ها، جوانه می‌رویاند...

سلام روز نو، سلام بهار، سلام زندگی!

ادامه اطلاعیه
فرارسیدن نوروز و آغاز دل‌انگیزترین فصل سال، مبارک‌باد
فرارسیدن نوروز و آغاز دل‌انگیزترین فصل سال، مبارک‌باد

بهاری‌ترین فصل قرن، هنگامه نو شدن دل‌هاست

ادامه اطلاعیه
در آغوش چمن
در آغوش چمن

امروز سری به سبزه و گل بزنیم

ادامه اطلاعیه