1394/07/30 506,841

تاسوعا، بزرگداشت شهادت ساقی دشت کربلا

السلام علیک یا ابوالفضل العباس-ع

السلام علیک یا ابوالفضل العباس-ع

Link: زيارت حضرت عباس
Link: زيارت وارث
Link: اعمال روز تاسوعا
Link: زيارت عاشورا
Link: نماز امام حسين(ع)
Link: زيارت اول امام حسين(ع)
Link: ادعيه باد صبا

نهم ماه محرم، روز تاسوعا، منتسب به غيرت و ساقي دشت کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) است.

تاسوعا بزرگداشت شهادت اسوه ايثار، ادب و دلاوري بزرگ مردي است که با گذشت بيش از هزار و چهارصد سال ، هنوز تاريخ، روشن از کرامتهاي اوست و نام او با وفا و ادب و مردانگي همراه است. آن سردار فداکار با لبي تشنه و جگري سوخته، پا به فرات گذاشت، اما جوانمردي و وفايش نگذاشت که او آب بنوشد و امام و اهل ‏بيت و کودکان تشنه کام باشند، لب تشنه از فرات بيرون آمد تا آب را به کودکان برساند.

دستان ابواالفضل(ع) قلم شد و اين دستها براي آزادگان جهان علم گشت و عباس آموزگار بي بديل فتوت و مردانگي در تاريخ شد.در اين روز علاوه بر شهادت حضرت ابوالفضل(ع) وقايع ديگري نيز که متصل به حماسه عاشورا هستند، رخ داده است که يکي از آنها ورود شمر به کربلا است.

شمر بن ذي الجوشن که در دشمني به اهل بيت پيش قدم تر از ديگران بود و با حرارت ويژه اي در واقعه کربلا حضور يافت، نامه شديد اللحن عبيدالله را در روز نهم ماه محرم به دست عمر بن سعد رساند و او را از منظور عبيدالله باخبر کرد.
پسر سعد که نسبت به صلح با امام حسين خوشبين و در اين راه تلاش زيادي کرده بود، يک باره در برابر نامه عبيدالله قرار گرفت و راه گريزي براي خود نيافت. او يا بايد با امام حسين نبرد مي کرد و يا فرماندهي را از دست مي داد و براي هميشه از دستيابي به حکومت ري محروم مي شد.

وي پس از دريافت نامه عبيدالله بن زياد احساس کرد، اگر در مبارزه با امام حسين تعلل بورزد، موقعيت خويش را از دست خواهد داد و شمر به جاي او به فرماندهي سپاه خواهد رسيد. بدين جهت در عصر تاسوعا بدون هيچگونه اخطار قبلي و با دستپاچگي تمام فرمان حمله عمومي به سوي خيمه هاي امام حسين را صادر کرد.

امام در اين هنگام خيل عظيم سپاهيان دشمن را در روبروي خيمه هاي خود مشاهده کرد.
آن حضرت ، بلادرنگ برادرش عباس را طلبيد و وي را به همراه بيست تن از ياران فداکارش چون زهير بن قين و حبيب بن مظاهر به سوي سپاه دشمن فرستاد، تا عمر بن سعد را ملاقات کرده و علت آتش افروزي هاي بي حاصل آنان را جويا گردند. حضرت عباس به همراه ياران امام به سپاهيان دشمن نزديک شد و از سرکردگان آنان پرسيد: منظور شما از اين حرکت بي جا و غوغاها چيست؟ آنان پاسخ دادند: از امير عبيدالله بن زياد فرمان آمده که بايد بر شما عرضه کنيم و آن اين است که يا در طاعت او درآييد و با وي بيعت کنيد و يا آماده نبرد سرنوشت ساز باشيد!

حضرت عباس فرمود: پس قدري تأمل کنيد تا من اين گزارش را به سرورم برسانم .

حضرت عباس عليه السلام ، پيام دشمن را به امام رساند. امام به وي فرمود: به سوي ايشان برو و از آنان مهلت بخواه که امشب را صبر و کار نبرد را به فردا واگذار کنند. چون دوست دارم در شب آخر عمرم مقداري بيشتر به نماز و عبادت بپردازم و خدا مي داند که من به راز و نياز با وي و نيايش در درگاهش چه قدر علاقمند هستم .

حضرت عباس پيام امام را به دشمن رساند. عمر بن سعد که مظنون به مسامحه کاري شده بود و شمر را رقيب خود مي ديد، از درخواست امام سرباز زد و گفت: براي حسين ديگر مهلتي نيست !

اما برخي از فرماندهان سپاه ، از جمله قيس بن اشعث و عمر بن حجاج بر او اعتراض کرده و گفتند: اگر سپاهيان کفر و شرک از ما مهلت مي خواستند، ما دريغ نمي کرديم ولي از مهلت دادن به فرزند زاده رسول خدا دريغ مي ورزيم؟ لازم است او را مهلت دهيد. عمر بن سعد، ناگزير درخواست امام را پذيرفت و پيام داد که يک شب را به شما مهلت دادم ولي بامدادان فردا اگر بر فرمان امير، سر طاعت فرود نياوريد، فيصله کار را به شمشير مي سپاريم . در اين هنگام ، آرامش نسبي حاکم گرديد و هر دو سپاه به خيمه گاه خويش برگشته و منتظر فرا رسيدن روز بعد شدند ...

اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا اَباعَبْدِاللهِ ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَابْنَ رَسُولِ اللهِ ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَا بْنَ اَميرِالْمُؤْمِنين ، وَ ابْنَ سَيِّدِ الْوَصِيّينَ اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يَا بْنَ فاطِمَةَ سَيِّدَةِ نِساءِ الْعالَمينَ ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا ثارَاللهِ وَابْنَ ثارِه ، وَالْوِتْرَ الْمَوْتُورَ، اَلسَّلامُ عَلَيْكَ وَعَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائِكَ ، عَلَيْكُمْ مِنّى جَميعاً سَلامُ اللهِ اَبَداً ما بَقيتُ وَبَقِىَ اللَّيْلُ وَالنَّهارُ

Link: زيارت حضرت عباس
Link: زيارت وارث
Link: اعمال روز تاسوعا
Link: زيارت عاشورا
Link: نماز امام حسين(ع)
Link: زيارت اول امام حسين(ع)
Link: ادعيه باد صبا

التماس دعا
موج همراه

آخرین اطلاعیه‌ها
این روزها خانه مثل پناهگاه است و کرونا سوغات سفر؛
این روزها خانه مثل پناهگاه است و کرونا سوغات سفر؛

با مسئولیت‌پذیری بیشتر کرونا را شکست دهیم

ادامه اطلاعیه
بزرگداشت شهریار و روز شعر و ادب فارسی
بزرگداشت شهریار و روز شعر و ادب فارسی

یادی از سراینده فرهیخته حیدربابا

ادامه اطلاعیه
چطور می‌توان از دست وسواس خلاص شد؟
چطور می‌توان از دست وسواس خلاص شد؟

نکات کاربردی برای شناسایی انواع و علائم وسواس

ادامه اطلاعیه
اطلاعیه‌های پیشنهادی
علمدار نیامد
علمدار نیامد

سقای حرم سید و سالار نیامد

ادامه اطلاعیه
میر و علمدار نیامد!
میر و علمدار نیامد!

تو اگر آب نیاری هم عزیزی عباس

ادامه اطلاعیه
تاسوعا
تاسوعا

یک سپیده دم تا شهادت

ادامه اطلاعیه
تاسوعا، مقدمه کتاب کربلا است
تاسوعا، مقدمه کتاب کربلا است

فردا کائنات هم مبهوت عشق‌ بازی یاران حسین (ع) می‌ شود

ادامه اطلاعیه