1399/08/27 556,902

5 موضوع تربیتی حساس برای پدران و مادران

نکات مهم برای تربیت کودکان زیر دو سال

نکات مهم برای تربیت کودکان زیر دو سال

شاید بسیاری از والدین به تربیت کودکان ‌شان قبل از اینکه حرف بزنند و راه بروند بی توجه باشند و به امر پرورش نوزاد به چشم انجام وظیفه نگاه کنند، ولی واقعیت این است که تربیت کودک قبل از بارداری مادر آغاز می ‌شود. در این نوشته به تاثیر والدین از بدو تولد تا دو سالگی می‌ پردازیم.

*رشد حسی - حرکتی
در این دوره از آن جا که کودک قادر به راه رفتن و صحبت کردن نیست، بیشتر با حس خود به تجربه دنیا می ‌پردازد. کودک به محض اینکه بتواند اشیا را ببیند و بگیرد، به سمت آن ‌ها چنگ می‌ اندازد و به سمت دهانش می ‌برد.
در یک سالگی که کودک کم کم قادر به راه رفتن می ‌شود این وظیفه والدین است که محیط خانه را به نحوی امن کنند تا حداقل محدودیت برای کشف دنیای اطراف کودک اعمال شود.
وقت گذراندن با کودک، خواندن شعر و قصه نیز سبب پرورش حس شنوایی، قوه تخیل و قدرت تکلم در آن ‌ها می‌ شود. اگر چه کودکان در این سنین قادر به تکلم نیستند ولی حس آن ‌ها از دنیا در حال شکل گیری است. تعامل صحیح اطرافیان به خصوص والدین به پرورش حس‌ های کودک کمک می‌کند.

*رشد دلبستگی ایمن
در نظریه اریکسون از بدو تولد تا یک سالگی حس اعتماد به دنیای اطراف یا بی اعتمادی به آن در نوزاد شکل می ‌گیرد. اریکسون برای پرورش این حس در کودک لازم می ‌داند که مادر یا پرستار کودک امن باشد و به کودک حس پس زدگی القا نکند.
در این نظریه ارضا شدن دیر هنگام نیاز ‌های اساسی کودک منجر به ایجاد حس ناامنی و بی اعتمادی در کودک می ‌شود.
لذا مادران جوان بهتر است قبل از بارداری شرایطی فراهم کنند تا پرستاری از کودک را تا سال دوم زندگی او خودشان بر عهده داشته باشند.

*شکل گیری نظم و تاثیر آن بر خلق و خو
در دو سال اول زندگی کودک ضروری است که محیط اطراف او دارای نظم و ثبات باشد. همچنین نظم و روال زندگی بر خلق و خوی آرام و رشد بدون استرس کودک کمک می ‌کند.
لازم است زمان بندی خواب، غذا و بازی کودک تحت کنترل والدین باشد. فرزندانی که در خانواده ‌های متشنج به دنیا می ‌آیند خیلی بی‌ قرار‌تر از سایر نوزادان هستند. چون نوزاد از همان ابتدا تمام ناملایماتی که در اطرافش رخ می‌ دهد را متوجه می ‌شود.

*پرورش حس اعتماد و اتکا به خود
از نظر اریکسون در سال دوم زندگی، کودک با مهارت ‌های زبانی و حرکتی که به دست آورده است خواهان آزادی عمل بیشتری است. در این سن مادران شاهد لجبازی کودکان خود خواهند بود که بیشتر از هر کلمه دیگری "نه" می‌گویند.
رویداد های مهم دیگر در این مرحله شامل به دست آوردن کنترل بیشتر بر انتخاب غذا، اسباب ‌بازی و لباس است. کودکانی که این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارند، احساس امنیت و اطمینان می ‌کنند.
در غیر این صورت، حس بی ‌کفایتی و شک به خود در آن‌ ها باقی می‌ ماند.

*اهمیت غذا بر رشد کودک
کامل ترین غذا برای نوزاد از نظر تغذیه جسمی و روانی شیر مادر است. مادران در این دو سال باید مراقب تغذیه و سلامت روانی خود نیز باشند.
اطلاعات و یافته ‌های سال ‌های اخیر نیز این موضوع را اثبات می‌ کند که شیر مادر اثرات انکار ناپذیری در تکامل بینایی و مغز داشته و ضریب هوشی (IQ) شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می ‌شوند به طور متوسط حدود 1/3 درجه نسبت به شیرخوارانی که تغذیه مصنوعی دارند بالاتر است.
امروزه ثابت شده است که تحریکات حسی، مثل تماس پوست با پوست، چشم در چشم و زمزمه ‌های مادرانه برای رشد و تکامل و عملکرد طبیعی مغز بسیار ضروری است.

تیم تحریریه نت نوشت
بادصبا
همراه سحرخیزان، همراه برنامه ریزان
www.badesaba.ir

آخرین اطلاعیه‌ها
میلاد نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت مبارک باد
میلاد نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت مبارک باد

جوادالائمه‌(ع)، برگ زرین درخت وجود امام رضا‌(ع) است

ادامه اطلاعیه
با رویاهات قرار بذار...
با رویاهات قرار بذار...

ویدئو/بادصبا شما رو به این قرار دعوت می‌کنه

ادامه اطلاعیه
دهمین مروارید تسبیح امامت، میهمان آسمان می‌شود
دهمین مروارید تسبیح امامت، میهمان آسمان می‌شود

امشب، حضرت جواد‌(ع) صاحب عزاست

ادامه اطلاعیه
اطلاعیه‌های پیشنهادی
تن‌تان سرشار از سلامتی و آرامش
تن‌تان سرشار از سلامتی و آرامش

مراقب خودتان و اعضای خانواده تان باشید

ادامه اطلاعیه
روش‌ های جالب برای استفاده از گوشی‌ های قدیمی
روش‌ های جالب برای استفاده از گوشی‌ های قدیمی

هر چه خوار آید، روزی به کار آید!

ادامه اطلاعیه
6سال تکرار نشدنی برای انسان‌سازی
6سال تکرار نشدنی برای انسان‌سازی

به مناسبت روز امور تربیتی و تربیت اسلامی

ادامه اطلاعیه
برخورد صحیح با نوجوانان حین بلوغ
برخورد صحیح با نوجوانان حین بلوغ

بلوغ؛ عجیب ترین مرحله زندگی فرزند شماست

ادامه اطلاعیه