رجب، فرصتی برای نوشیدن از چشمه‌ی بهشتی

آغوش رحمتش همواره گشوده است
1397/12/16
771627

به نام پروردگاری که بنا بر کلام پاکش، پیش و بیش از هر چیز بخشنده است و مهربان. آفریننده‌ای در نهایت سخاوت و کَرَم در برابر آفریدگانش. تجلّی سخاوت خداوند در نعمت‌های بی‌شماری که به ما ارزانی داشته غیر قابل انکار است، اما کافیست کمی در سخنان و شریعتش دقیق شویم تا به جنبه‌های شگفتی از این سخاوت بی پایان در برابر ما انسان‌ها پی ببریم.
امروز مصادف است با اولین روز از ماه رجب. یک روز از روزهای سال. یکی از بی‌شمار روزهایی که درِ رحمت خداوندی به روی‌مان باز است و چه خسران بزرگی‌ست ندیدن این درهای گشوده. رجب نام چشمه‌ای است در بهشت، شیرین‌تر از عسل و سپیدتر از شیر. که با یک روز روزه‌داری در این ماه شایسته‌ی نوشیدن از آن خواهیم شد.


خدایا! مرا ببین! تنها به خاطر آرزوها و امیدهایم به درگاه تو آمده ام.

اولین شب جمعه این ماه عزیز را لیله الرغائب می نامند که واجد فضیلت های بسیاری است. لیلةالرغائب یعنی شب بخشش های فراوان و فروریختن رحمت بی انتهای الهی.
در واقع «لیله الرغائب» ضیافتی برای خواستن بهترین ها است و او که بخشنده ترین بخشندگان است، کرمش هیچ گاه توقف پذیر نبوده و نخواهد بود.


برای درک بهتر ارزش این ماه، کافی است به گفته‌هایی از برگزیدگان دو عالمش در وصف این ماه و این روز اشاره کنیم تا آغوش همیشه گشوده‌ی لطف الهی را بهتر دریابیم.
پیامبر بزرگوار اسلام(ص) در وصف ماه رجب فرموده‌اند: "رجب ماه خداست، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است."
و چه زیبا اهمیت لحظه لحظه‌ی این ماه عزیز را حتی در مقایسه با ماه‌های شعبان و رمضان بیان نموده‌اند.
امام موسی کاظم(ع) در حدیثی درباره‌ی اهمیت ماه «رجب‌المرجب» فرمودند: "هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال از او دور شود و هر کس ۳ روز از این ماه را روزه بگیرد، بهشت بر او واجب باشد."
چه زیباست بنده‌ی پروردگاری بودن که آنقدر بخشنده است که برای سعادت بندگانش آسان‌ترین راه‌ها را قرار داده و آنقدر مهربان است که هرگز درهای توبه را بر ما نمی‌بندد.
باشد که با بهره بردن از چنین فرصت‌هایی بی بدیل، قدردان و شکرگزار بندگی‌اش باشیم.

آغاز ماه مبارک رجب بر شما همراهان همیشگی باد صبا و همه‌ی بندگان بر حق پروردگار خجسته باد.

بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان