آماده اید؟ شروع می کنیم: یک، دو، سه ...

یک هفته به احترام سلامتی
1397/7/26
549838

امروز می‌خواهیم در کنار هم برنامه‌ای مفید و پُر نشاط داشته باشیم. اجازه بدهید در شروع، مسیر حرکت‌مان را یک دور مرور کنیم:
ابتدا در هوای پاک دامنه‌های جنوبی البرز چند نفس عمیق می‌کشیم. هوای سالم دامنه‌ی استوار دماوند را با تمام وجود به درون می‌کشیم تا جان‌مان هوایی بخورد.
حالا زمان حرکات کششی و نرمش است. قبل از شروع هر فعالیت ورزشی، حتماً باید عضلات‌ بدن را گرم کرد. چه جایی بهتر از کناره‌های سبز دریای مازندران؟
می‌دانم که بوی جنگل‌های باران خورده حسابی سر حال‌تان آورده.
نظرتان با کمی دویدن چیست؟ ابتدا با گام‌های آرام و بعد سریع‌تر. دور تا دور این سرزمین بهترین جا برای دویدن است. از دشت‌های ساحلی گیلان تا ارتفاعات سبز تالش. از بلندی‌های سهند و سبلان تا دامنه‌های پُر از بلوط زاگرس.
اینجا باید کمی کوهنوردی کنیم. هوا هم سردتر شده. بهترین راه گرم ماندن، تحرک است. به یاد داشته باشید که هنگام بالا رفتن از کوه، حتماً تنفس‌تان ضربآهنگ داشته باشد. پایین آمدن از دامنه‌های برفی هم که باب دل طرفداران ورزش اسکی است. کم‌کم به دشت پُر برکت خوزستان و سواحل دوست‌داشتنی خلیج فارس می‌رسیم. باد می‌وزد و هوا پُر از ریزگرد است؟ هیچ اشکالی ندارد! می‌دانم در هوای غبارآلود دویدن مضر است. نظرتان درباره‌ی تنی به آب‌ زدن چیست؟ شنا بدون شک یکی از مفیدترین ورزش‌ها برای بدن است و از ورزش‌های توصیه شده‌ی پیامبر اسلام(ص) است.
شن‌های داغ سواحل تنگه‌ی هرمز و دریای عمان جان می‌دهد برای ورزش‌های ساحلی! فوتبال و والیبال و هندبال.
به سیستان و بلوچستان که رسیدیم، سوار دوچرخه‌های‌مان می‌شویم و تا یزد و کرمان و قلعه‌های خشتی زیبایش رکاب می‌زنیم. به شیراز می‌رویم که صبحانه کنار مزار شیخ شیراز صفایی دارد!
شک ندارم که با تمام وجود حس خواهید کرد که قلب‌تان با طراوت بیشتری می‌تپد. بیشتر از همیشه احساس سلامت می‌کنید و ذهن‌تان آرام‌تر شده.
موافقید سری هم به اصفهان با شکوه‌ِمان بزنیم و وسط چمن‌های میدان نقش جهان، یک دست "وسطی" بازی کنیم؟
بعد به جنوب خراسان می‌رویم و میان دشت‌های زعفرانی‌اش هوایی تازه می‌کنیم. دیگر وقتش شده که تا مشهد را با ریتم تند پیاده‌روی کنیم و کنار گلدسته‌های طلایی خورشید هشتم، روح‌مان را هم تازه کنیم.
زندگی زیباست و با ورزش زیباتر می‌شود. امروز، ۲۶ مهر، آغاز هفته‌ی تربیت بدنی است. بر همه‌ی شما این مناسبت مفید مبارک.
اگر آماده‌ هستید، ورزش امروزمان را شروع می‌کنیم. آماده! یک...دو...سه...حرکت!
آریا یعقوب زاده

بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان