شبی با طولانی‌ترین فرصت برای لبخند زدن

یلدا، امشب مهمان خانه‌های ماست
1397/9/30
632889

امشب، یلداست. یلدا تصویری دلنشین است از خانواده‌ای شاد که دور تا دور کُرسی نشسته‌اند و گپ می‌زنند. ننه سرما، سفره‌ی رنگین‌کمانی یلدا را روی کُرسی پهن کرده است و افراد فامیل، از خاطرات‌شان می‌گویند، شاهنامه می‌خوانند و از شیخ شیراز حال خود را فال می‌گیرند.
از طرفی همه‌ی ما خوب می‌دانیم که این تصویر بی بدیل و زیبا، آرام آرام دارد به خاطره‌ها می‌پیوندد.
لابد الان با خودتان می‌گویید باز هم یکی از این متن‌های احساسی و پُر افسوس درباره‌ی گذشته‌های خوبِ فراموش شده در دنیای مدرن را می‌خوانید! از همان متن‌ها که امشب در شبکه‌های اجتماعی بارها دست به دست خواهد شد. حدس‌تان تا حدودی درست است اما اندکی حوصله کنید.
شک ندارم که همه‌ی ما ایرانی‌ها شب یلدا را دوست داریم. اما نباید پیشاپیش به استقبال عزای آیین‌هایی رفت که هنوز هستند و دارند نفس می‌کشند. طولانی‌ترین شب سال که هست، ما هستیم، بزرگ‌ترهای فامیل هستند، سفره‌ی ننه سرما پهن است و دیوان حافظ و شاهنامه کنار سفره آماده‌اند. بازار عکس و فیلم گرفتن از سفره‌های رنگارنگ و به اشتراک گذاشتن‌شان در فضای مجازی هم که داغ است. پس چرا انگار یلدا خودش دیگر مهمان شب یلدا نیست؟
بیایید امشب، فقط امشب به پیشنهادی که بارها خودمان تایید و تجویزش می‌کنیم، عمل کنیم. همه می‌دانیم با سه چهار ساعت سر نزدن به جهان مجازی، قرار نیست اتفاق خاصی برای‌مان بیُفتد. پس اگر اکنون که این مطلب را می‌خوانید، مهمان سفره‌ی پُر مهر یلدایید، همین حالا، گوشی همراه خود را بگذاریم کنار و به جای فرستادن استیکرهای لایک و لبخند، در چشم‌های عزیزانی که کنارمان نشسته‌اند نگاه کنیم و بلندترین و زیباترین شب سال را با هدیه دادن لبخند به روی‌شان آغاز کنیم. شبی دراز پیش روست و یلدا هم به سفره‌ی ننه سرما باز خواهد گشت. شک نکنید!
یلدا بر همه‌ی شما عزیزان مبارک.

آریا یعقوب زاده
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان