سالروز وفات بانوی قهرمان کربلا، زینب کبری(س)

بانویی با دلی پر خون، اما سربلند و شجاع
1398/1/1
496648

امروز، پانزدهم ماه رجب، سالروز وفات حضرت زینب کبری(س)، سومین فرزند از برگزیده‌ترین خانواده‌ی عالم، حضرت علی(ع) و فاطمه‌ی زهرا (س) است. شاهد شجاع و قهرمان بی بدیل واقعه‌ی کربلا، صاحب عزایی با دلی پُرخون که در عین اسارت، تبیین فلسفه‌ی عاشورا و افشای جور و ستم بنی امیه را سرلوحه‌ی زندگی خود قرار داد. 


هرچند داغ واقعه‌ی جانسوز عاشورا و بی طاقتی دیدار دوباره‌ی برادر و خاندانش باعث شد عمری کوتاه پس از واقعه‌ی عاشورا داشته باشد، اما بدون شک بیشترین تاثیر را توانست بر مراقبت از بازماندگان و حفظ حقایق کربلا بگذارد.
وفات این بزرگ بانوی عالم در سال ۶۲ هجری قمری و تنها یک سال پس از واقعه‌ی عاشورا را بر همه‌ی شیعیان جهان و شما همراهان عزیز تسلیت گفته و مطلب را با فرازی از سخنرانی شجاعانه‌ی آن حضرت در دوران اسارت و در برابر یزید به پایان می‌بریم:
"ای یزید آیا گمان می‌بری این که اطراف زمین و آفاق آسمان را بر ما تنگ گرفتی و راه چاره را بر ما بستی که ما را به مانند کنیزان به اسیری برند، ما نزد خدا خوار و تو سربلند گشته و دارای مقام و منزلت شده‌ای؟... زود باشد که به اجداد خود ملحق شوی و آرزو کنی کاش شل و گنگ بودی و نمی‌گفتی آنچه را که گفتی و نمی‌کردی آنچه را کردی… به خدا سوگند نشکافتی مگر پوست خود را، و نبریدی مگر گوشت خود را … ای یزید! هر کید و مکر که داری بکن، هر کوشش که خواهی بنمای، هر جهد که داری به کار گیر، به خدا سوگند هرگز نتوانی نام و یاد ما را محو کنی … هرگز ننگ این ستم را از خود نتوانی زدود… روزهای قدرت تو اندک و جمعیت تو رو به پراکندگی است، در روزی که منادی حق ندا کند که لعنت خدا بر ستمکاران باد."

بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان