روز علم در خدمت توسعه‌ و صلح گرامی باد

بیاموزیدش، حتی اگر در چین باشد
1397/8/19
204291

در یکی از روزهای سال ۱۹۸۸ میلادی، آلفرد نوبل، دانشمند مشهور و مخترع دینامیت، از انتشار خبری کذب در روزنامه‌ای فرانسوی مطلع شد. 
خبر، مرگِ نوبل را با این تیتر اعلام کرده بود:"فرشته‌ی مرگ درگذشت!" 
آنچه که بیش از دروغ بودن خبر نوبل را رنجاند، همین تیتر بود. زمانی که او توانست به فرمول دینامیت، به عنوان یک ماده‌ی منفجره‌ با قدرت و توان کنترل بالا دست یابد، از تاثیری که می‌توانست بر سرعت بخشیدن به پروژه‌های ساخت جاده‌ها و راه آهن و شهرها در دل صخره‌های سنگی بگذارد، بسیار شادمان بود. شاید نوبل حتی به اینکه قدرت‌های نظامی بخواهند از دینامیت در جنگ‌ها بهره ببرند فکر هم نکرده بود. 
در نهایت او تصمیم مُهمی گرفت. نوبل تمام ثروت خود را، صرف ایجاد یک آکادمی جوایز کرد. جایزه‌ای که برای همیشه به دانشمندان برتر در هر رشته‌ی علمی در سال اهدا می‌شود. آلفرد نوبل، پس از دیدن آن تیتر، معنا و اهمیت ویژه‌ی استفاده‌ی اخلاقی از علم را به خوبی دریافته بود.
واقعاً چه چیزی می‌تواند ارزشمندتر از به‌طور مثال؛ کشف راه درمان یک بیماری لاعلاج، اختراع وسیله‌ای برای آسایش بیشتر معلولین، یا ساخت ماشین‌هایی با کمترین آسیب به محیط زیست و... باشد؟ 
توان کسب علم، بدون شک یکی از مهم‌ترین نعمت‌هایی است که از راه تعقّل در اختیار انسان قرار داده شده است. 
آنچنان که پیامبر اسلام(ص) در حدیثی مشهور، مسلمانان را به کسب علم توصیه می‌کند، حتی اگر آن علم در چین باشد.
آلفرد نوبل، با به یادگار گذاشتن جایزه‌ی نوبل و تکریم دانشمندان برتر، گویا هر سال بر اهمیت وجود علم برای تکامل بشر به سمت سعادتمندی بیشتر تاکیدی چندباره می‌کند. نعمتی که در اختیارمان قرار داده شده تا خود و جهان را بشناسیم و آن را به جایی امن‌تر، آرام‌تر و زیباتر برای خود و همه‌ی مخلوقات پروردگار عالم تبدیل کنیم.
نوزدهم آبان، روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه است. 
به امید روزی که بشرِ دارای علم، جز در راه سعادت و تکامل که هدف نهایی علم است، گام بر ندارد.

آریا یعقوب زاده
بادصبا
همراز سحرخیزان، همراه برنامه ریزان