نکاتی درباره پرخوری کردن بچه ها

تپلویم تپلو
1397/11/3
1149336

اين روزها در کوچه و خيابان بچه هاي تپل مپل زياد ديده مي شوند. بدون آمار رسمي هم مي شود حدس زد که بچه ها در حال چاق شدن هستند که يک دليلش پرخوري است.
درباره پرخوري کردن بچه ها چند نکته را اگر بدانيد خوب است:
1. بعضي از بچه ها وقتي دچار اضطراب، غم،يا عصبانيت مي شوند شروع به خوردن ميکنند. در اين موارد بايد عامل اين احساسات منفي کودک را با عوامل آرامش بخش و شادي آور مثل پياده روي، ورزش، ميهماني، بازي، حمام کردن، نقاشي کردن يا هر راه ديگري که سراغ داريد جايگزين کنيد.
2. وقتي حوصله بچه سر مي رود براي احوال پرسيسري به يخچال مي زند (مثل خيلي از بزرگترها). بايد کاري کنيم که مشغول باشد.
3. رژيم سخت و سرخود حتي اگر به انتخاب خودش باشد مدت کوتاهي جلوي پرخوري را مي گيرد اما بعد از مدتي فنرش در مي رود و از روز اولش هم بدتر مي شود.
4. خوراکي جايزه نيست. اگر براي کارهاي خوبش به او خوراکي جايزه بدهيد او را دچار عادت بد غذايي کرده ايد. از آن بدتر زماني است که جايزه کذايي چيپس و پفک و هله هوله هاي بي خاصيت باشد.
5. برنامه غذا خوردن کودک بايد منظم ومحدود به زمان و مکان خاصي باشد. کودکي که جلوي تلويزيون غذا مي خورد اصلاً متوجه سير شدنش نمي شود. در ضمن هر وقت هم که تلويزيون مي بيند دوست دارد چيزي بخورد.
6. بچه هايي که خودشان غذا مي خوردند حجم کمتري غذا مي خورند. وزمان بيشتري را به غذا خوردن اختصاص مي دهند و اين فاصله زماني باعث مي شود که احساس سيري کنند و از غذا دست بکشند.
7. براي جلوگيري از پرخوري بچه ها نبايدآنها را مسخره کرد.پرخوري که خوب نمي شود هيچ اعتماد به نفسش هم از بين مي رود.
8. از يک طرف از پرخوري کردن و چاق شدن بچه نگرانيم و از طرف ديگر علاوه بر غذاي چرب و خوشمزه چند تا دسر و شيريني درجه يک هم سر سفره مي گذاريم. مي شود آيا؟
9. بعضي از والدين هنگامي که بچه هايشان دو لپي غذا مي خورند يک جور خاصي به آنها نگاه مي کنند و دائم قربان صدقه آنها مي روند. اين براي بچه هايي که دنبال جلب توجه مادر هستند يک نشانه است: بيشترغذا بخور تا عزيز دل مامان باشي.

سيد مهدي خدايي
بادصبا
همراز سحرخيزان، همراه برنامه ريزان